Janowska stadnina ma już 200 lat

Swoje 200-lecie świętuje stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim. Janowska stadnina była pierwszą hodowlą koni na ziemiach polskich. W 1817 roku została założona przez Radę Administracyjną Królestwa Polskiego z zadaniem odbudowy pogłowia koni dobrej krwi, przetrzebionych w okresie wojen napoleońskich. - Teraz za cel stawia sobie utrzymanie wysokiej pozycji poprzez to, aby konie z Janowa wygrywały najważniejsze pokazy na świecie - mówi prezes stadniny Sławomir Pietrzak. - Od tego wiele zależy, bo jeśli konie Janowa będą wygrywały te pokazy, to naturalnie będzie to powodowało, że kupcy będą zainteresowani nabywaniem tych koni. Z drugiej strony, trzeba tak umiejętnie prowadzić pracę hodowlaną, żeby utrzymać ten typ Araba, który jest poszukiwany teraz i będzie w przyszłości. - Kondycja finansowa stadniny koni w Janowie Podlaskim jest dobra - podkreślał obecny na obchodach 200-lecia janowskiej stadniny wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Wiceminister nawiązał też do historii stadniny, podkreślając rolę jaką odegrała ona na przestrzeni 200 lat: - Od zarania było postawione zadanie takie, że ma to być hodowla koni czystej krwi arabskiej. Dziś nie tylko w Polsce jest to wiodąca spółka i stadnina, ale również na całym świecie. Obchodom towarzyszyła parada koni czystej krwi arabskiej - Podziwiając je, należy zwracać przede wszystkim uwagę na bukiet konia arabskiego, czyli zespół cech odróżniających je od innych ras - mówi zasiadająca w narodowej radzie do spraw hodowli koni przy ministerstwie rolnictwa prof. Krystyna Chmiel. W ramach obchodów jubileuszowych zaprezentowane zostały konie pochodzące z janowskiej stadniny, a także z innych polskich stadnin należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. Stadnina w Janowie Podlaskim położona jest na obszarze ponad 1,5 tys. hektarów łąk i pastwisk. Janowska hodowla liczy 300 koni czystej krwi arabskiej, około 120 angloarabów a także 700 sztuk bydła mlecznego. Płynność finansową spółce zapewnia przede wszystkim produkcja mleka, bo daje stałe dochody. W ramach uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniająca jubileusz 200-lecia stadniny. Złożono kwiaty przy popiersiu byłego wieloletniego dyrektora stadniny Andrzeja Krzyształowicza.

Relacja TVP3 Lublin:
 http://lublin.tvp.pl/30747772/jubileusz-stadniny
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności posła Zbigniewa Babalskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej i kliknij na pole "Submit" (PRENUMERATA EMAIL). Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.babalski.pl będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną.
Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności posła Zbigniewa Babalskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.babalski.pl zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Prenumerata Email