Wiceminister Zbigniew Babalski: będziemy dalej bronić i strzec polskiej ziemi

Na początku przyszłego roku Ministerstwo Rolnictwa chce przeprowadzić nowelizację ustawy dotyczącą sprzedaży gruntów. To jeden z tematów poruszonych w Porannych Pytaniach. Gościem Marka Lewińskiego był sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski.
Ministerstwo Rolnictwa chce ułatwić rolnikom sprzedawanie i kupowanie gruntów uprawnych, chociaż ostatnio można było pomyśleć, że jest odwrotnie.

Nie utrudniło, zaprzeczam. Postulat rolników, który był stawiany jako jeden z pierwszych w latach 2014-2015, był w stosunku do poprzedniej władzy. „Zatrzymajcie spekulacyjny handel ziemią rolną” – tak mówili rolnicy. Szczególnie w województwie zachodnio-pomorskim, tam bardzo aktywne było rolnictwo. Mieliśmy taki plan i zrealizowaliśmy go. 14 kwietnia 2016 roku przyjęliśmy ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobu państwowego, a uszczelniliśmy obrót ziemią prywatną. To nie znaczy, że go zatrzymaliśmy.
Minister dodał, że przez ostatnie 18 miesięcy ustawa była monitorowana. Pojawiły się także uwagi od rolników.

Wpłynęło 100 uwag, z czego 80% się powtarza. Pracuję nad tym, żeby pod koniec stycznia albo na początku lutego, przekazać nowelizację tej ustawy do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Co do zasady – będziemy dalej bronić i strzec polskiej ziemi. Nie sprzedaż zasobu, ale w pierwszej kolejności dzierżawa.
W Porannych Pytaniach rozmawiano także o kolejnym przypadku ASF na Warmii i Mazurach.


Kliknij, aby posłuchać rozmowy ze Zbigniewem Babalskim
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności posła Zbigniewa Babalskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej i kliknij na pole "Submit" (PRENUMERATA EMAIL). Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.babalski.pl będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną.
Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności posła Zbigniewa Babalskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.babalski.pl zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Prenumerata Email